Konteynerler, yük taşımacılığında yoğun şekilde kullanılmasının dışında barınma hizmetlerinde, sosyal amaçlı kullanımlarda ya da özel amaçlarda tercih edilebiliyor. Temel konteyner ölçüleri, 20 ft’lik model için 5.8 metre uzunluk, 2.3 metre yükseklik ve genişlik olarak bilinir, ancak konteynerler ile geliştirilen çözümlerle toplu kullanımlara izin verecek konseptler söz konusu olabiliyor. Birçok konteynerin belli bir düzende ve geçiş noktaları hesaplanarak bulunduğu sistemlere, Birleşimli Konteyner ler denmektedir.

Birleşimli konteynerlerin kullanım amaçları

Birleşimli Konteyner ler, kullanım amacına göre farklı şekillerde kullanılabilir. Temel olarak barınma ya da diğer temel insani ihtiyaçlar için tercih edilse de, depolama amacı ile birleşik konteynerleri tercih edebilirsiniz. Birleşimli Konteyner ler iki katlı bir sistemle kurarak, çok ciddi maliyetler içeren betonarme yapılardan da uzak durmuş olur, bütçenizi en iyi şekilde kullanmış olursunuz.

Birleşimli Konteyner Çözümleri

Betonarme zemini ile güçlü yapılar

Konteynerlerin yapım aşamasında, tesisin güçlü olması ve herhangi bir olumsuz duruma karşı zarar görmemesi adına betonarme temel kullanılmaktadır. Bu şekilde depremlerde ya da diğer durumlarda herhangi bir sarsıntıya izin vermeyen bu yapılar, tesislerde bulunan insanlar için ya da konteynerlerde yer alan malzemeler için güvenilir bir sistem olarak öne çıkar.

Birleşik konteyner sistemleri özellikleri

20 ft ya da 40 ft’lik konteynerler ile kurulabilecek birleşik konteyner sistemleri, genelde 2 katlı, ya da 3 katlı olarak dizayn edilir. Kat bazında daha fazlası risk oluşturabilir. Birleşimli Konteyner lerde, karşılıklı iki konteyner sırası bulunur ve bu konteynerlerin her biri için bir giriş söz konusu olduğundan, ortada bir koridor oluşturulur. Bu koridorun, konteynerlerle bir bağlantısı da olduğundan, güçlü çelik konstrüksiyondan yapılmaktadır.

Birleşimli Konteynerlarda, merdivenler de özel modüler bir yapı ile sisteme entegre edilmektedir. Bunun dışında her yapının zorunlu gereksinimlerinden birisi olan güvenlik sistemleri de birleşik konteyner sistemlerinde bulunur. Yangın merdivenleri bu anlamda karşımıza çıkar. Konteyner sistemlerinin tümü için ek soğutma sistemi talep ederseniz, soğutma birimi, klima fonksiyonları da Birleşimli Konteyner sistemlerinin dışına monte edilebilmektedir.